- У вівторок, 24 лютого, в Україну прибула перша партія вакцини проти Ковіду – 500 тисяч доз препарату виробництва Oxford/AstraZeneca (CoviShield). Цієї кількості вистачить для того, щоб зробити щеплення для 250 000 людей. Як і було заплановано з самого початку, це будуть медпрацівники, люди, які надають допомогу хворим на коронавірус, лаборанти, працівники бригад з імунізації, а за ними - військовослужбовці ООС та нацгвардійці.
- 24 лютого, о 7:00 вакцина була відправлена у регіони. Так як вантаж прилетів до Києва, то першими препарати отримають області, які знаходяться найближче до столиці – Чернігівська, Черкаська, Житомирська, Вінницька, а також Київська і місто Київ.
- Першими вакцину отримала Черкаська область, яка запланувала уже в перший день зробити щеплення для 100 медиків.
- Перший, хто в Україні отримав щеплення, став лікар-реаманітолог ковідного відділення Черкаської обласної лікарні Горенко Євген Васильович.
- Як і планувалося, вакцинація розпочалася в лютому 2021 року. Хоча наші опоненти, користуючись тим, що у постачальників виникали труднощі з доставкою препаратів, намагалися політизувати процес, заявляючи про ніби то зрив вакцинації і неспроможність влади протистояти серйозним викликам. Але вакцина вже в Україні і кампанія з імунізації стартувала, як би нашим опонентам не хотілося, щоб вона провалилася.
- Деякі політики продовжують спроби дискредитувати вакцинацію, заявляючи про те, що ніби то в Україну доставили неякісну індійську вакцину. Насправді це не так. Україна закупила препарат AstraZeneca, який розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Він виготовляється під локальною назвою Covishield на заводі Індійського інституту сироватки в Пуні, який є найбільшим виробником вакцин у світі і постачає свою продукцію в 140 країн.
- Вакцина AstraZeneca/Covishield повністю безпечна, має доведену ефективність, схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я і пройшла перевірку Європейським агентством з лікарських засобів. Вона дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі, Бразилії, Аргентині, Великій Британії, Мексиці та інших країнах.
Вакцинація буде безкоштовною і добровільною
Україна буде використовувати лише безпечні вакцини з доведеною ефективністю. А саме:
- Pfizer-BioNTech німецько-американського виробництва, заявлена ефективність - 95%.
23 лютого Міністерство охорони здоров’я зареєструвало вакцину Pfizer для екстреного медичного застосування. Україна отримає її у межах глобальної ініціативи COVAX. Для першої хвилі вакцинації вже підтверджено постачання 117 тис. доз, які Україна очікує найближчим часом. Вони надходитимуть до нас кількома партіями.
- Oxford/AstraZeneca (Covishield), яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Заявлена ефективність - 70%.
22 лютого Міністерство охорони здоров’я зареєструвало вакцину Oxford/AstraZeneca для екстреного медичного застосування. Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford у межах глобальної ініціативи COVAX. Україна також уклала контракт на купівлю вакцини за кошти державного бюджету.
- Sinovac Biotech китайського виробництва, але за умови, що її ефективність буде доведена на рівні не менше 70%. В такому разі очікуємо отримати близько 2 млн доз.
- Novavax американського виробництва. Попередня ефективність - 96%.
Україна очікує на 15 мільйонів доз з терміном поставки орієнтовно у липні цього року.
Вакцинація буде проходити в 5 етапів
На першому етапі - медпрацівники та люди, які надають допомогу хворим на коронавірус, військовслужбовці ООС та нацгвардійці.
На другому етапі – соцпрацівники, люди, старші 80 років, решта медичних працівників.
На третьому етапі - люди з високим ризиком інфікування і ті, хто виконує функції з підтримки та безпеки життєдіяльності держави – ДСНС, СБУ, поліція, вчителі, інші категорії.
На четвертому етапі - люди з підвищеним рівнем інфікування, віком від 60 до 64 років, дорослі із супутніми захворюваннями, інші категорії населення.
На п’ятому етапі - усі, хто не входять до пріоритетних груп.
Вакцинація буде здійснюватися двома способами:
- за допомогою мобільних бригад;
- на базі пунктів щеплень.
Запис на вакцинацію від COVID-19 для всіх охочих буде відкрито з 1 березня і відбуватиметься через застосунок "Дія", портал "Дія" та контакт-центр МОЗ з питань COVID-19. Це стосується українців, які хочуть записатися в чергу на вакцинацію, віком від 18 до 59 років.
ВИСНОВКИ:
- Найбільше шкоди кампанії з вакцинації наносять політики, які намагаються заробляти на цьому особисті бали. Одні агітують за російський пропагандистський продукт – вакцину «Спутник V», яка немає доведеної ефективності. Інші поширюють фейки, мета яких – залякати людей і зірвати кампанію з імунізації. Через це рівень довіри до вакцинації в Україні нижчий, ніж у світі.
- Коли прибічники Порошенка поширюють негатив про британську вакцину, вони нічим не відрізняються від прибічників Медведчука, які поширюють сумніви про американську вакцину. У підсумку, це призведе лише до того, що ще більше людей будуть сумніватися в усіх вакцинах одразу.
- Україні сьогодні доводиться боротися за кожну вільну дозу вакцини, яку можна купити за кордоном. Адже світовий запит на вакцину – величезний. У черзі на неї понад 7 мільярдів людей, а можливості її виробляти – вкрай обмежені.
- Попри істерики опонентів, вакцинація розпочалася вчасно. Владою забезпечено дотримання температурного ланцюга доставки вакцин, 15-23 лютого медичні мобільні бригади пройшли практичні навчання з імунізації від COVID-19 вакцинами від Pfizer/BioNTech та AstraZeneca (Covishield).
- Не лише Україна готується до початку вакцинації у лютому, але і такі країни, як Японія та Південна Корея. Проблеми держав з доступом до вакцин виникають всюди у світі. Абсолютну більшість усіх щеплень проти Ковіду до цього часу зроблено всього лише у 10 країнах, це дані Всесвітньої організації охорони здоров'я.